Suplementacja po treningu ma duże znaczenie dla osiągnięcia oczekiwanych efektów. Szybki powrót do pełni sił po intensywnym treningu wymaga nie tylko snu i prawidłowego nawodnienia, ale także odpowiednich preparatów, które zoptymalizują ten proces. Regeneracja to czas, kiedy tkanka mięśniowa musi zostać pobudzona do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych. W dzisiejszym artykule omówimy najlepsze sposoby suplementacji potreningowej.

Czym charakteryzuje się okres po treningu?

Omawiając okres po treningu, warto przybliżyć pojęcie okna anabolicznego. Jest to przedział czasowy bezpośrednio po zakończonym treningu, który wynosi 90-120 minut. Jest to czas, kiedy przemiany metaboliczne w organizmie nabierają wyjątkowo dużego tempa. Można powiedzieć, że Twoje ciało wraca wtedy do normy po specyficznym szoku wywołanym ćwiczeniami. To także czas, w którym powinieneś stworzyć optymalne warunki do regeneracji. Jak to zrobić? Trzeba dostarczyć organizmowi właściwe składniki odżywcze.

Warto także zastanowić się, co się stanie w przypadku przegapienia okna anabolicznego? Na pewno odbije się to negatywnie na efektach pracy, jaką wykonałeś podczas treningu. Specjaliści podkreślają, że w ciągu 2 godzin po zakończeniu treningu trzeba spożyć nawet 2 posiłki regeneracyjne. W pierwszym posiłku najlepiej połączyć białko i węglowodany i spożyć go w ciągu 15 minut od zakończenia ćwiczeń. W kolejnej godzinie najlepiej przygotować pełnowartościowy posiłek.

Jaka jest rola białka po treningu?

Białko pełni funkcję budulcową w organizmie. Włókna mięśniowe uszkodzone w trakcie treningu odbudowują swoje struktury, wykorzystując do tego białko. Dlatego warto je dostarczyć w krótkim czasie po zakończeniu ćwiczeń. Wybierając odżywkę białkową, zwróć uwagę na współczynnik wchłanialności białka. Najlepsze parametry ma izolat białka serwatki. Zapewnia on wysoką jakość oraz ekspresowe tempo przyswajania przez organizm. Odżywka białkowa powinna znaleźć się w pierwszym posiłku, jaki spożyjesz po zakończonym treningu.

Jaka jest rola kreatyny po treningu?

Ciekawostką jest fakt, że kreatynę warto stosować nie tylko po ćwiczeniach, ale także przed rozpoczęciem treningu. Jej zadaniem jest wsparcie rozbudowy struktur mięśniowych. Oprócz tego kreatyna wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Dostarczenie kreatyny przed treningiem zwiększa siłę oraz wytrzymałość mięśni. Dzięki temu możesz przeprowadzić trening o wyższej intensywności. Tak więc kreatyna to idealny suplement dla osób, które chcą zbudować masę mięśniową i spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Jaka jest rola BCAA po treningu?

BCAA ma niebagatelny wpływ na proces odchudzania. Dzięki przyjmowaniu tego suplementu zwiększasz syntezę białek w organizmie. Oprócz tego BCAA potęguje wydzielanie hormonów anabolicznych. To z kolei przekłada się na szybsze tempo regeneracji organizmu po zakończonym treningu. Im szybsza i bardziej efektywna regeneracja, tym bardziej widoczne efekty pracy na sali treningowej.

Jaka jest rola carbo po treningu?

Ostatnim z omówionych dzisiaj suplementów będzie carbo. Jego zadaniem jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej dawki energii. Carbo bezwzględnie musisz umieścić w posiłku potreningowym. Dlaczego? Ponieważ w trakcie ćwiczeń Twój organizm korzysta z zapasów glikogenu. Jego wyczerpanie ma negatywny wpływ na rozwój masy mięśniowej. Carbo wydatnie pomaga zminimalizować te niedobory.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat suplementów po treningu, to wejdź na stronę goodpower.eu. Znajdziesz tam wysokiej jakości suplementy dla osób aktywnych. Dzięki nim znacznie zwiększysz jakość i efekt wykonywanych ćwiczeń.