Zawód podologa w naszym kraju nie jest zawodem medycznym, lecz podlega pod dziedzinę kosmetologii. Do rejestru zawodów został wpisany dopiero 2015 roku i określono go jako zawód paramedyczny. Specjalista zajmujący się podologią diagnozuje i leczy płytkę paznokci na stopach oraz zmiany skórne na nich występujące.

Kiedy udać się do specjalisty

W Polsce coraz więcej osób korzysta z usług podologów. Jest to dobra wiadomość, ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomi, że leczenie stóp jest bardzo ważne. Podolog Wrocław zajmuje się:

  • pękającymi piętami;
  • zrogowaceniami, takimi jak nagniotki i odciski;
  • brodawkami wirusowymi;
  • infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi stóp oraz paznokci;
  • nadmierną potliwością;
  • wrastającymi paznokciami;
  • paznokciami pogrubionymi oraz rurkowatymi;
  • rekonstrukcją płytki paznokcia;
  • odklejaniem się płytki paznokciowej.

Do specjalisty podologii może udać się tak naprawdę, każda osoba mająca problem ze stopami. Nie warto wizyty w gabinecie odkładać na później. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym szybciej infekcja bądź inne schorzenie zostanie wyleczone przez specjalistę. Bagatelizowanie problemu lub nieprawidłowe leczenie na własną rękę może prowadzić wyłącznie do większych komplikacji, które mogą objawiać się w całym organizmie.

Dobry podolog, czyli jaki?

Gabinet Podologiczny Wrocław to miejsce, gdzie specjaliści ściśle współpracują z lekarzami dermatologii, diabetologii, chirurgii oraz specjalistami zajmującymi się diagnostyką naczyń żylnych. Dobry podolog to osoba, która skończyła studia w szkole wyższej lub specjalistyczne kursy. Dobry specjalista zajmujący się chorobami stóp i paznokci, powinien również uczestniczyć w licznie organizowanych kongresach, seminariach i szkoleniach podologicznych. Osoba ta bardzo wnikliwie bada każdego pacjenta i przeprowadza cykl wywiadów. Skutkiem tego jest odpowiednio postawiona diagnoza oraz szybkie pozbycie się schorzenia.

W związku z tym, że problemy skórne stóp często stanowią dla pacjentów źródło kompleksów, dobry podolog wykazuje ogromną empatię oraz zrozumienie. Dodatkowo specjalista ten zajmuje się edukacją swoich pacjentów.

Jak przebiega wizyta u podologa?

Wizyta w gabinecie podologicznym ma tak naprawdę 5 etapów. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie przez podologa wywiadu z pacjentem. Dzięki temu specjalista dowiaduje się o naszym trybie życia, codziennych aktywnościach oraz przebytych kontuzjach. Następnie przeprowadza badanie na macie podłączonej do komputera. Urządzenie to nazywane jest padobaroskopem. To badanie pokazuje, jak rozkłada się ciężar ciała na stopach oraz sprawdza, jak chodzimy. Kolejnym etapem jest badanie na podoskopie, który sprawdza, jak zachowują się stopy podczas określonych ruchów. Następnie na plantografie podolog sprawdza strefy nacisku stopy, a dopiero na koniec przeprowadza badanie manualne. Po tych wszystkich zabiegach specjalista ma wystarczające informacje dotyczące pacjenta i może postawić trafną diagnozę.