Kiedy nasze paznokcie nabierają niepokojąco żółtego koloru, a na ich płytce tworzą się zgrubienia prawdopodobnie mamy do czynienia z grzybicą paznokci. Jak wskazują eksperci z podolodzy.pl, do zakażenia może dojść w bardzo szybki sposób, ale niestety leczenie grzybicy nie należy do najprostszych. Uciążliwość choroby i częste jej bagatelizowanie zdecydowanie utrudnia późniejsze leczenie, dlatego już przy pierwszych sygnałach należy zwrócić się do podologa i niezwłocznie podjąć terapię.

Grzybica paznokci — poznaj swojego wroga

Zazwyczaj grzybica paznokci towarzyszy wcześniejszej grzybicy stóp, aczkolwiek nie jest to regułą. Szacuje się, że choroba dotyka co czwartego przedstawiciela populacji. Za jej powstanie odpowiadają trzy rodzaje grzybów, mianowicie: drożdżaki, dermatofity i pleśniowce. Początkowo może zostać zainfekowany jeden paznokieć, ale jeśli nie zostaną podjęte radykalne działania, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że w niedługim czasie będzie się ona rozprzestrzeniała.

Ulubionymi palcami grzybicy jest pierwszy i piąty palec stopy. Za taki stan rzeczy w głównej mierze odpowiada obuwie szczelnie przylegające w tych miejscach i brak właściwej cyrkulacji powietrza.

Grzybicą stóp i paznokci możemy zarazić się w miejscach publicznych (basen, łaźnia, sauna, hotelowe łazienki), podczas używania tych samych przyborów do pielęgnacji stóp co inni domownicy, lub poprzez zakładanie czyjś skarpet i butów.

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Grzybica stóp może dotknąć każdego z nas, nie mniej niektóre osoby są na nią bardziej narażone. Należą do nich osoby cierpiące na cukrzycę, niedokrwistość, zaburzenia żołądkowo – jelitowe oraz hormonalne. Duży wpływ odgrywa także obniżona odporność organizmu oraz otyłość.

Do grzybicy może dojść także w związku z leczeniem antybiotykami, sterydami, a nawet chemioterapią. Jeśli nasze paznokcie są zniszczone lub uszkodzone np. poprzez używanie lakierów bądź też, jeśli zapominamy o regularnej higienie stóp, ryzyko zachorowania wzrasta.

Leczenie – tylko u specjalisty

Chociaż koncerny farmaceutyczne kuszą nas, by zażegnać ten problem w zaciszu domowym i tym samym wybrać preparaty wieloskładnikowe, lepiej nie działać samodzielnie. Grzybica jest poważnym schorzeniem, które może powrócić ze zdwojoną siłą. Na specjalistycznej stronie podolodzy.pl znajdziemy natomiast listę ekspertów, do których warto się udać. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego leku i usunięcie zmienionej chorobowo płytki paznokcia. Niewykluczone, że do kuracji miejscowej zostaną dołączone leki doustne.

Czas trwania terapii jest uzależniony od stanu chorobowego i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Podolog wskaże także działania profilaktyczne, które należy zastosować po zakończeniu leczenia. Z pewnością konieczne będzie odkażenie obuwia, używanie właściwych kosmetyków, regularna higiena i dbałość o perfekcyjne osuszanie stóp.