Równowaga jest głównym elementem rozwoju każdego dziecka dzięki któremu uczy się ono przede wszystkim utrzymywania prawidłowej postawy ciała i poruszania się na placach oraz salach zabaw. Równoważnia gimnastyczna to sprzęt w formie belki leżącej do przechodzenia. Długość sprzętu to 5 m. Narzędzie ma konstrukcję stalową umożliwiającą ustalanie wielkości w rozdziale 670mm do 1300mm. Belka drewniana równoważni przykryta jest tkaniną antypoślizgową, natomiast równowagę podczas ćwiczeń gwarantują gumowe stopki. Na przyrządzie jednocześnie może ćwiczyć jedynie jedna osoba, chroniona poprzez trenera.

Czym jest równoważnia gimnastyczna?

Jest to przyrząd do robienia ćwiczeń z obszaru koordynacji fizycznej oraz równowagi ciała. Równoważnie mogą być robione w wersji treningowej – szkolnej trzymetrowej i profesjonalnej pięciometrowej. Równoważnia składa się z belki zrobionej z drzewa iglastego oraz metalowej podstawy z zarządzaną skokowo co 5cm wielkością w obszarze 80-120cm. Przestrzeń pracująca belki wyłożona jest produktem plastycznym o wartościach elastycznych, natomiast potem przykryta wykładziną antypoślizgową zapewniającą zabezpieczenie kroku oraz równoważenia. Równoważnia gimnastyczna jest doskonała do robienia ćwiczeń z zakresu koordynacji fizycznej oraz harmonii ciała. Powinna stanowić główne wyposażenie każdej sali gimnastycznej. Do tego równoważnie gimnastyczne charakteryzują się dużą żywotnością i stabilnością oraz bezpieczeństwem.

Uniwersalność oraz wygoda

Równoważnia to dobry dobór dla każdego, niezależnie od płci oraz doświadczenia treningowego. Także przy jej wykorzystaniu możemy wykonać kompleksowy trening, oszczędzając miejsce, jakie zajmowałoby parę pozostałych narzędzi treningowych. Każda innowacyjna równoważnia to właściwie pełny komplet sprzętów do ćwiczeń. Konstrukcja niejednokrotnie jest wzbogacona o przyrząd do ćwiczenia mięśni nóg i modlitewnik wraz z zaczepem. Całość powinna być wsparta na stałej konstrukcji zapewniającej mnóstwo stopni regulacji tak, by dobry trening mogły wykonać zarówno osoby wysokie, jak również niskie.

Czy należałoby ćwiczyć na równoważni?

Ćwiczenia tego rodzaju stanowią także dobrą szkołę czucia głębokiego. Odczuwanie głębokie to zmysł orientacji ułożenia ciała w powierzchni bez kontroli wizualnej. Zmysł tenże bazuje na informacji z dodatkowych czujników (proprioceptorów) umieszczonych w mięśniach, ścięgnach, więzadłach oraz torebkach stawowych. Informacje pochodzące z czujników czucia głębokiego są bardzo istotne dla zachowania równowagi, płynności oraz swobody ruchu.